הלוואה בערבות מדינה – עושים סדר

כיצד ניתן לקבל הלוואה בערבות מדינה לבית העסק שלנו? מהם הקריטריונים לקבלתה? מדוע לא צריך להקשיב לכל מי שאומר שהוא יודע ומכיר את התחום? באלו מסיחים ניתן ליפול, וכיצד יש לתקן את מוסרי-המידע השגוי?

רבים סבורים כי מדובר במענק כמו המענק שנותנת המדינה לחייל משוחרר או אדם שסיים את שירות המילואים. לא רק שאין זה כך, מדובר בהלוואה שבנק כלשהו – מהבנקים הגדולים במדינה מלווה אותה, ומסדיר את החזר הכספים שהתקבלו.

הלוואות עם סל יועצים

כיצד מחליטה המדינה למי להעניק את כספי ההלוואה?

לצורך מתן הלוואה בערבות מדינה מפעילה הממשלה וועדת-קרן ייחודית הפועלת יחד עם הבנק המלווה. הם בוחנים האם מבקש ההלוואה הוא בר יכולת החזר, ובמידה והוא לא נמצא ככזה, בקשתו להלוואה נדחית. הכספים שמקבל ההלוואה מחזיר מופרשים על ידו לבנק.

הלוואה בערבות מדינה: מרכיב הריבית

בהלוואה זו מרכיב הריבית נמוך מאד בהשוואה לכל הלוואה עסקית אחרת או הלוואה בנקאית. המדינה לוקחת סיכון כשהיא מעניקה הלוואה לבעל העסק. בעוד אשר הלוואה מהבנקים הגדולים הניתנת לאזרח מן השורה, ללא תנאי סטודנט או נוער, עומדת על 6% ריבית, הלוואה בערבות מדינה תעלה רק 3.5%+פריים. בפועל, בעלי עסקים רבים – המחשבים ומגלים כמה הם צריכים לשלם בשקלים מפעילים לחצים על הבנק להפחתת הריבית, ובחלק גדול מהמקרים הם גם מצליחים.

התנהגות הבנק והמדינה בהינתן אי החזר

במקרה שבעל העסק לא מצליח להחזיר הלוואה בערבות מדינה, המדינה מחזירה את יתרת ההלוואה, ולכן הבנק מסכים למכור ללווה הסדר בריבית מינימלית כי הוא יודע שאין סיכון של אי קבלת התשלום. יחד עם זאת, המדינה והבנק יעשו הכל כדי שהלווה, ולא המדינה, יחזיר את הכסף: הם יפרעו את כספי הפיקדון שניתן טרם ההלוואה למקרים אלה, יפרסו את התשלומים מחדש, על בסיס לוח סילוקין קל יותר, ועוד. לכן, אם בעל עסק שמע מחברים שלו שהמדינה היא מעין UNCLE SAM שמחזיר חובות במקומו, לא רק שהם מטעים אותו, הוא יצטרך לעבור משוכות רבות כמו פירעון כספי הפיקדון שהוא השאיר בכניסה להסדר ההלוואה בטרם יוחלט כי משלם-המיסים יחזיר במקומו את חובו.

 

דוגמאות לאינפורמציה שגויה שאתם עשויים לקבל מ- "יודעי דבר"

וועדת הקרן האמונה על הלוואה בערבות מדינה מסייעת למוגבלים בבנקים – אינפורמציה שגויה באופן הכי חד משמעי שיש. ההיפך הוא הנכון, בית עסק שנפסל במהלך הקריירה שלו במי מהבנקים בארץ (או בחו"ל, אם המידע מתקבל) נפסל מידית מקבלת הלוואה בערבות מדינה. בחינת קבלת הלוואה בערבות מדינה על בסיס החברים והמכרים, ללא קריאת הכתוב באתר הקרן מובילה פעמים רבות לבקשת בקשות שצפויות להידחות: נא לקחת זאת בחשבון.

רק בעלי ניסיון עסקי ובפרט – בעלי ניסיון בהלוואות מקבלים הלוואה בערבות מדינה – עוד פרט אינפורמציה שגוי. סטטיסטית, כל בקשה שנייה נפסלת בקרן ללא קשר לניסיונו של בעל העסק המבקש: ההיפך הוא הנכון. ניסיון שהוא ניסיון רע יגרום לדחיית בקשתו של מבקש ההלוואה, בעוד שבעל עסק צעיר ותמים ללא עבר מוכתם עשוי דווקא לקבל אותה. יחד עם זאת, אין זה סוד שההתנהלות עם אתר הקרן מצריכה ידע מקצועי במילוי הטפסים וחיבור תכנית עסקית להחזר ההלוואה. בעל העסק צריך להתכונן למפגשים עם נציגי הקרן האמונים על הלוואה בערבות מדינה, ולבוא עם תשובות מוכנות לגבי שאלות בנושא החזר ההלוואה, על מנת שיתקבל הרושם שמדובר באדם יציב, אשר ניתן לסמוך עליו שאכן יניב החזר הלוואה.

סל יועצים – נא להכיר

בחברת "סל יועצים" תקבל ייעוץ מקצועי ממומחים בנושא הלוואה לעסק, הכולל גיבוש תכנית עסקית להחזר, והמלצות על גובה סכום ההלוואה למימוש היעדים העסקיים שלך. את שירותי החברה צורכים בעלי עסקים בכל הגדלים, וברמות וותק שונות.

למידע המלא אודות הלוואה בערבות מדינה צור קשר עכשיו אל סל יועצים