אנחנו זמינים לשאלות בטלפון נייד 050-762-7623
תל אביב, מגדל אלקטרה רחוב יגאל אלון 98 - טלפון: 03-632-3349
חיפה, פארק תעשייה מת"מ בניין 25 - טלפון: 04-8111-322

Facebook Twitter Google linkedin

סיוע לעסקים קטנים

סיוע לעסקים

ישנם הרבה בעלי עסקים קטנים הנוהגים להתייחס לעסק שלהם בתור הבייבי או התינוק שלהם. האמת היא שאין זה פלא, כיוון שעסק חדש הוא עסק רגיש מאוד, שעתידו פתוח לפניו אך על מנת שיוכל לשגשג ולהתפתח, הוא זקוק לתמיכה רבה ולהשקעה אינסופית, או בקיצור, סיוע לעסקים קטנים. בדיוק כפי שבעל העסק משקיע בעסק ומעניק לו את כל הזמן והאנרגיה שביכולתו לתת, כך גם ההורים דואגים לרך הנולד ומשקיעים בו. בדיוק כפי שההורים הצעירים זקוקים לסיוע בטיפול בתינוק, כך גם ישנן אפשרויות סיוע רבות לעסקים קטנים.

סיוע לעסקים קטנים הן שלוש מילים קטנות, שמשמעותן רחבה ביותר שכן הסיוע נחלק לשלושה מרכיבים עיקריים: פעילות ציבורית, מימון וליווי מקצועי. כל אחד מהתחומים הנ"ל כולל כמובן תתי תחומים ומתפצל לאפיקים ותתי אפיקים רבים.

כבוד השר לעסקים קטנים

לאחרונה הוגשה על ידי לשכת העצמאים וארגוני העסקים בישראל דרישה רשמית לראש הממשלה, למנות סגן או שר, שתפקידו יהיה לרכז את הטיפול בעניינם של העסקים הקטנים והבינוניים. הדרישה למינוי גורם בכיר שידאג לאינטרסים של העסקים הקטנים והבינוניים נובעת בין היתר מתוך תסכול רב. זאת כיוון שהסוכנות לעסקים קטנים שהייתה אמורה לרכז את הטיפול בעסקים הקטנים בכל הקשור לענייני רגולציה, התגלתה כחסרת שיניים וכחסרת כל יכולת של ממש להוות גורם מכריע ובר השפעה בתהליכי קבלת ההחלטות בנוגע לסוגיות מהותיות וחשובות.

ייתכן שהקונספט של מינוי שר לעסקים קטנים נחשב למהפכני ואפילו רדיקלי בעיני הציבור הישראלי, אבל למעשה ניתן למצוא לכך דוגמאות רבות בכל רחבי העולם המערבי, כך לדוגמה בבריטניה ישנה שרה לעסקים קטנים, תעשייה ויזמות שלאחרונה הקימה את הנציבות לעסקים קטנים האחראית על מתן פתרונות לסוגיות הקשורות לעיכוב התשלומים לעסקים קטנים.

דוגמה טובה נוספת ניתן למצוא למשל בארצות הברית, שם פועלת הסוכנות לעסקים קטנים או ה- SBA (ראשי התיבות של Small Business Administration) כשמנהל הסוכנות הוא חבר בקבינט ומונה בצורה ישירה על ידי נשיא ארצות הברית. כמו כן שרים לעסקים קטנים ניתן למצוא בממשלת ניו זילנד, בממשלת אוסטרליה ואפילו בצרפת, שם הישגי המשרד לחדשנות, כלכלה דיגיטלית ועסקים קטנים ובינוניים כוללים בין היתר פיתוח פתרונות אשראי רבים המיועדים ספציפית עבור עסקים קטנים ובינוניים.

לא לוותר על הסיוע לעסקים קטנים

למרות שהמצב בישראל של 2017 עדיין רחוק מלהיות אידיאלי, לא ניתן להפריז בחשיבות הסיוע לעסקים הקטנים. אי לכך, עד שמקבלי ההחלטות בצמרת יואילו להתעורר, מומלץ שכל בעל עסק קטן יעשה את הצעד הנכון ויפנה לחברה המעניקה סיוע לעסקים קטנים בשלב מוקדם ככול האפשר וזאת על מנת שיימנע מביצוע טעויות הרות גורל שגורמות לכל כך הרבה עסקים קטנים מדי שנה להיסגר. מאחר ולמילה סיוע כפי שציינו ישנן משמעויות רבות, חשוב להדגיש כי בשלב הראשוני הכוונה היא לסיוע במובן של הייעוץ המקצועי, ההדרכה והתמיכה המקצועית.

סיוע לעסקים קטנים

מה הם היתרונות בפנייה לסיוע לעסקים קטנים באופן פרטי?

· בניית תכנית עסקית באופן מקצועי – בעלי עסקים קטנים נוטים לקפוץ למים העמוקים של עולם העסקים תוך שהם סומכים על מזלם הטוב בעיניים עצומות, מבלי להכין תכנית עסקית. מדובר כמובן בטעות שלעתים קרובות עולם לכל אותם בעלי עסקים אופטימיים , ביוקר. חברה מקצועית המסייעת לעסקים קטנים תסייע לבעל העסק לבנות תכנית עסקית בצורה מסודרת ומאורגנת, על מנת שיוכל לקבל הלוואה בערבות מדינה.

· בחירת אפיק המימון הכדאי ביותר והמתאים ביותר לעסק – נכון לכתיבת שורות אלה ישנם גורמי מימון רבים המציעים לעסקים קטנים לקבל הלוואות או מסגרת אשראי. הבחירה באפיק המתאים ובהלוואה לעסק הנכונה אינה פשוטה כלל וכלל וישנן לא מעט טעויות שניתן לבצע בהקשר זה. חברה המסייעת לעסקים קטנים יכולה להתאים לעסק את האפיק הרלוונטי ביותר עבורו, בהתאם לתחום העיסוק שלו, המחזור הנוכחי או הצפוי, יכולת ההחזר ועוד.

· ליווי שוטף של העסק – במסגרת ההתנהלות של כל עסק באשר הוא, צריך בעל העסק לקבל אינספור החלטות מדי יום ביומו. חברה המעניקה סיוע לעסקים קטנים תוכל לסייע לבעל העסק לקבל החלטות בכובד ראש ולהבין את ההשלכות של כל החלטה והחלטה. במקרים מסוימים, דווקא ההחלטות שנראות שוליות או בלתי חשובות, הן ההחלטות החשובות ביותר.