האם כדאי לי לקחת הלוואה לעסק חדש?

כאשר לוקחים הלוואה, ולא משנה אם מדובר בהלוואה לרכישת רכב חדש או הלוואה לפתיחת עסק, חשוב שלא להתבלבל: הלוואה היא נטילת כסף שאינו שייך לנו, ויצירת התחייבות שלנו להחזיר את הכסף על פי תנאים מוגדרים שנקבעים במסגרת הסכם ההלוואה. בניגוד להלוואה המשמשת לרכישת נכס חדש, הלוואה לעסק חדש היא הלוואה לצורך הוצאות והשקעות שלא תמורת צבירת נכסים. כשמחברים את זה עם הסטטיסטיקה שעל פיה נסגרים בכל שנה 95% מהעסקים שהוקמו באותה השנה או בשנה הקודמת, אפשר להבין מדוע הבנקים אינם ששים להעניק הלוואות מסוג זה.

שאלות שחשוב לשאול לפני שנוטלים הלוואה לעסק חדש

אבל מה שצריך לעניין אותנו יותר הוא האם נטילת הלוואה לעסק חדש היא הרפתקה שאנחנו רוצים להיכנס אליה, האם זה כדאי והאם זה נכון. ובכן, התשובה לכך היא כמובן מורכבת ותלויה בשורה של פרמטרים כדוגמת:
• ההיסטוריה הפיננסית שלכם – האם אי פעם הצלחתם לחסוך, לצבור או לפחות להרוויח סכום דומה לסכום שאתם מבקשים כהלוואה?
• המוכנות האובייקטיבית שלכם – האם אתם באמת מוכנים להקים את העסק החדש במישור האובייקטיבי, ולא רק במישור הרגשי של חלומות ותקוות?
• מה קורה אם העסק נופל – האם אתם לוקחים בחשבון גם את האפשרות של נפילת העסק? האם יש לכם כיצד להתמודד עם החזרי ההלוואה במצב כזה?
• מהי רשת הביטחון שלכם – האם יש לכם רשת בטחון? האם יש לכם חסכון שיוכל לשרת אתכם? האם יש לכם מקצוע שתוכלו לחזור אליו במהירות במקרה של כישלון?
פרמטרים אלה, שאותם הצגנו בצורת שאלות, יכולים לספק לכם את הבסיס לבחינת הכדאיות של נטילת הלוואה לעסק חדש, ואתם בהחלט רוצים לשבת על הנושא ולבחון אותו לעומקו.

הלוואה לעסק חדש

בחינת הדברים במישור הרציונלי, ובמנותק מהמישור הרגשי

אחד האתגרים המרכזיים שעומדים בפניכם לאורך תהליך זה הוא האתגר להתנתק מהרגשות שלכם ולהתחבר לחשיבה הרציונלית. תהליך ההקמה של עסק חדש מלווה ברגשות רבים וחזקים, ובהם תקווה, פחד, תאוות בצע ולא מעט דמיון. אלו הם מרכיבים חשובים וחיוניים בקרב יזמים, אך ישנה חובה ליישם גם חשיבה רציונלית שרואה את המציאות בצורה מפוכחת. כאשר אתם בוחנים את הכדאיות של נטילת הלוואה לעסק , אתם רוצים לוודא שאתם בוחנים את הדברים במישור הרציונלי ובמנותק לחלוטין מהמישור הרגשי.

הסתייעו ביועץ עסקי מקצועי

אחד הכלים הטובים ביותר, העומדים לרשותכם לעניין זה, הוא ייעוץ עסקי מקצועי. יועץ עסקי הוא אדם חיצוני שבוחן את הדברים בעיניים קרות ורציונליות. בדיוק מהסיבה הזאת, רבים מהיועצים העסקיים נתפסים כפסימיסטים על ידי יזמים רבים. העניין הוא שלא מדובר בפסימיסטים אלא באנשים רציונליים, שבוחנים את הדברים בעיניים מקצועיות ושקולות. בבחינה מקצועית של הדברים, אפשר לראות אין ספור פרטים שנסתרים מהעין כאשר בוחנים אותם על בסיס רגשות ותקוות. יועץ עסקי מקצועי, יוכל לספק לכם תובנה מצויינת לגבי הסיכויים של העסק, ולגבי היכולת שלכם להתמודד עם כישלון, ובהתאם לכך גם עם הכדאיות מבחינתכם ליטול הלוואה לעסק חדש.

בחירת מסלול ההלוואה המתאים לכם

אחרי שאמרנו את כל זה, כאשר אתם נוטלים הלוואה לעסק חדש, אתם רוצים לבחון את כל המסלולים הפתוחים בפניכם, ובכלל זה גם הלוואות בערבות מדינה. הלוואות אלה לא פוטרות אתכם מהחזר ההלוואה, אך הן מאפשרות לכם להגדיל את סיכויי קבלת ההלוואה הנדרשת לכם, וליהנות מהלוואה בריבית מופחתת. גם במקרה זה, יועץ עסקי מקצועי יוכל לסייע לכם ולנהל עבורכם את כל ההתקשרות מול הבנק ומול המדינה לצורך קבלת הלוואה בערבות מדינה או דרך קרן פועלים לעסקים